08.08.2022 - 19:00

POCTA ŠPANĚLSKU

Adresa: Zámek Kunín, Kunín, Česko

aneb TONOS Y DANZAS DEL VIEJO Y NUEVO MUNDO

Španělská barokní a sefardská hudba

Účinkují:

BEATRIZ LAFONT MURCIA – zpěv, barokní kytara, kastaněty
JAN ČIŽMÁŘ – loutna, theorba

CRISTIÁN GUTIÉRREZ – barokní kytara

Koná se ve spolupráci se Zámkem v Kuníne a s finanční podporou Ministerstva kultury ČR.

VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ


Program: Pocta Španělsku

Španělské a sefardské písně

„El Maestro“ 1536 – LLuís del Milà (1500-1561)
Sospiro una señora
Sospirastes Baldovinos
Falai minha amor
Pavana I
Fantasia

„Cançoner del Duc de Calabria“, 1556
Desdeñado soy d´amor

„Cancionero de Palacio“ from 1470 to 16th Century
Danza Alta
Que me quereis caballero

Juan Hidalgo (1614 – 1685)
Peinándose estava un olmo (Tono humano)

Anónimo español S.XVII
Vuestros ojos tienen de amor no sé qué

José Marin (1619 – 1699)
Si quieres dar Marica en lo çierto
(manuscrito MU 4-1958, Mu.Ms.727, Fitzwilliam Museum, Cambridge)

Gaspar Sanz (1640-1710)
Españoleta
Paradetas
Canarios

Luis de Briceño (fl.1610 – 1637)
Ay, amor loco

Mateo Romero (1575 – 1647)
Romerico florido

Anónimo S.XVII
Jácara: No hay que decir el primor

Catalan and Sephardic melodies
De Santany
A la voreta del mar
Cançó del lladre
Una matica de ruda
Morenica
Morena me llaman

Účinkují

arrow

Beatriz Lafont Murcia
zpěv, kastaněty

Beatriz Lafont pochází z Valencie, kde studovala hru na kytaru a zpěv na Conservatorio Profesional de Música a Conservatorio Superior de Música Joaquín Rodrigo. Během studia získala třetí cenu na mezinárodní soutěži V Certamen de Guitarra „Luys Milán“ (L’Olleria), cenu pro nejlepšího valencijského umělce a cenu publika.

Za podpory stipendia Instituto Valenciano de la Música se přesunula do Nizozemí, kde studovala bakalářský i magisterský program ve zpěvu staré hudby na Koninklijk Conservatorium v Haagu se zaměřením na raně barokní italskou hudbu a vlastní doprovod na theorbu. Zpěv studovala u Rity Dams, Michaela Chance, Jill Feldman a Petera Kooije, hru na theorbu u Mika Fentrosse a Joachima Helda. Navštěvovala také mistrovské kursy renomovaných hudebníků jakými jsou kupříkladu Robert Expert, Marta Almajano, Cristina Miatello, Evelyn Tubb, Lambert Climent, Stephen van Dyck, Johannette Zomer, Fred Jacobs a Margreet Honig.

Vystupovala napříč Evropou s ansámbly jako La Romanina, Harmonia del Parnàs, La Sfera Armoniosa, Musica Poetica, La Academia de los Nocturnos, Le Jardin Secret, Collegium Musicum Den Haag a Música Temprana na různých festivalech jako jsou Festival de Música Antigua de Peñiscola, Festival de Música Antiga: Música, Història i Art (Valencia), Fringe Festival Oude Muziek (Utrecht), Festival Classique (Haag), Festiwal Twórczosci Religijnej (Żory), Dag Oude Muziek (Bilzen), Edizione Pievi & Castelli in Musica (Itálie), Hudební lahůdky (Brno) a Kasteelconcerten (Nizozemí). Pravidelně vystupuje v rádiu a nahrává CD s četnými ansámbly.

Historický i klasický zpěv vyučuje soukromě, ale také na různých institucích jako Conservatori de Música Isaac Albéniz (Girona). Od roku 2014 vyučuje na Mezinárodní letní škole staré hudby ve Valticích.

arrow

Jan Čižmář
umělecký vedoucí, loutna, theorba, kytara

Jan Čižmář je všestranný umělec zabývající se hrou na historické drnkací nástroje. Pravidelně vystupuje po celém světě jako sólista s barokním a renesančním repertoárem či jako komorní a orchestrální hráč. Spolupracoval se soubory jako např. Royal Concertgebouw Orchestra, Orchestra of the Age of Enlightenment, Orchestra of the Eighteenth Century, Rotterdam Philharmonic Orchestra či AKAMUS a s dirigenty jako Frans Brüggen, Christopher Hogwood, Giovanni Antonini, Yannick Nézet-Séguin či Christina Pluhar.

Po ukončení studia hry na kytaru a muzikologie v rodném Brně odešel do Londýna studovat na Royal College of Music, kde se začal věnovat hře na loutnu ve třídě Jakoba Lindberga. Ve studiu pokračoval na Královské konzervatoři v Haagu, kde jeho učiteli byli Nigel North, Joachim Held, Mike Fentross a Christina Pluhar. Doktorát získal na JAMU v Brně.

Intenzivně se věnuje ediční, badatelské a popularizační činnosti v oblasti staré hudby, zejména loutnové. Je zakladatelem České loutnové společnosti a editorem řady publikací, které kombinují vysoký muzikologický standard s hudebním uměním zachyceným na nahrávkách (Codex Jacobides, Losyana). Dělá veřejné prezentace a přispívá do hudebních periodik.

Jan Čižmář vyučuje hru na loutnu a příbuzné nástroje na MUK Wien, AMUZ Karola Szymanowského v Katowicích, na JAMU v Brně a na Konzervatoři v Českých Budějovicích. Působil také na Akademii staré hudby při FF MU v Brně a jako hostující pedagog na řadě dalších škol v zahraničí. Pravidelně vyučuje na kurzech a masterclass v Evropě i zámoří.

www.jancizmar.com

Plakát

Mapa